Site Tools


know:naudinga_info:kaip_issirinkti_dvirati

KAIP IŠSIRINKTI DVIRATI?

Ši tema dažnam aktuali ir keliama spaudoje, Internete. Šiame straipsnyje i ši klausima atsako dviraciu sporto veteranas, 1982 – 1990 metais dalyvaves profesionaliame sporte, 1992 – 1995 metais dirbo Aukštojo sportinio meistriškumo kompleksineje mokykloje dviraciu mechaniku. Nuo 1995 metu, prasidejus MTB varžyboms, aktyviai dalyvavo jose ir tapo pirmuoju Sankt – Peterburge MTB Sporto meistru. Tikimes, jo praktine patirtis tiek dviraciu sporte, tiek MTB ir veloturizme ir pamokymai bus naudingi. (Arnold Leonidovic).

Nuo ko pradeti? Jeigu kalbeti apie naujokus, kurie dabar ruošiasi pirkti dvirati, ko reiketu vengti pasirinkime? Pirmiausia reikia aplankyti specializuotas dviraciu parduotuves, ne universaline parduotuve, ar galanterijos prekiu, kuriose parduodami kokie – tai dviraciai. Pirmojo apsilankymo tikslas – gauti konsultacija, kuria galanterijos parduotuveje vargu ar gausite. Toliau reiketu sau užsibrežti žinomu firmu saraša. Negalima ignoruoti firmos istorijos, jei ji gamina dviracius virš 50 metu, ja jau galime pasitiketi, ji turi reikiama patirti. Jei firma rinkoje 7 –i metai, tai verta labai pamastyti. Pagaliau, prieš eidamas i parduotuve, turi pagalvoti, o kur gi daugiausia važinesiu? Kai ateini i parduotuve ir papasakoji, kur ruošiesi keliauti, ka su juo išdarineti, gauni patarima, iš kurio galima rinktis.

APIE KAINU DIAPAZONA. Jeigu Europoje ar Amerikoje dviraciu parduotuveje paklausite apie dviraciu kainas, sužinosite, kad kokybiško ir naujo dviracio pigiau 300 doleriu nebuna. Lietuvoje lygis šiek tiek žemesnis, nes yra didele vietine gamykla, tai, sakykim, 600 litu. Pigiau kainuoja kinu gamybos dviraciai, ypac prastos kokybes. Iš tiesu tai veikiantys dviraciu maketai. Paimkim, pavyzdžiui, žmogus atsineša daugiau, nei minetas minimumas. Tada isitikinam, kad firma, ties kuria apsistota, patikima ir gerbiama. Jos modeliu yra nuo 300 iki 1500 USD. Optimalus išsirinkimas – kažkur 500 USD. Toks modelis tures galimybiu “atsarga”, dar reikes poros metu atradimams.

KAIP ATPAŽINTI DVIRACIU MAKETUS NUO TIKROS TECHNIKOS? Visu pirma, kaina. Paskui – ryškiu nudažymu, su visokiais irgi ryškiais užrašais, tarkim, “SUPER MTB”. Save gerbiancios firmos negamina “super” dviraciu. Ir trecia – reikia vengti pavadinimu, apie kuriuos anksciau negirdejote. Arba jei iš visu pusiu styro spyruokles, tai aiškiai maketas.

KAS SVARBIAU, REMAS AR KOMPLEKTUOJANCIOS DETALES? Žodžiu “komplektuojancios” suprantame permetejus, rankeneles, stabdžius, ju rankeneles, žvaigždžiu blokas, grandine, stebules, myniklis, priekinis blokas, taip pat trosai, šarvai; komplektuojancios dalijamos i skirtingas klases, kurios, paprastai kalbant, skiriasi svoriu ir patikimumu. Labiausiai žinomos firmos, išleidžiancios komplektuojancias, Shimano ir SRAM. Taip pat lenktyniniams geras detales gamina Campagnolo firma. Paprastai priekineje sistemoje, kartais ir stabdžiams dedama 1-2 klasemis žemesni gaminiai, nei užpakaliniam perjungejui, rankenelei, ivorems. Tai todel, kad priekinis perjungejas turi mažesne apkrova ir ner tikslo deti brangius komponentus. Kadangi populiariausia firma „Shimano“, tai, kalbedami apie detaliu klases, kalbama šios firmos klasemis. Visada remas svarbiausia. Geras remas gali kainuoti iki 60-70 % dviracio kainos. Manymas, kad svarbiau komplektuojancios detales, priverte firmas deti priimtinas pirkejui detales, pav. Deore, i nekažin kokius remus ir pardavineja kaip puikius dviracius. Rezultate važiuotojas skundžiasi, kad “dviratis nerieda.”

Koki lygi detaliu galima rekomenduoti pradedanciajam? Komplektuojancios nuo Altus iki Deore naujokui skirtumo nesudarys. Ar tikslinga pirkti padeveta dvirati, kad susidaryti vaizda, kokio reiketu? Mano nuomone, naujokas turetu pirkti tik nauja dvirati. Jis dar nemoka nustatyti susidevejimo laipsnio, nežino, kiek reiks ideti lešu, kad “pastatytu ant koju.” Išsirenkant dvirati, dažnai kreipiamas demesys i rankeneles. Tai suprantama – ten didelemis raidemis parašyta Deore, ar pan., bet prioritetas ar nepriklausytu ivorems ar ratams? Taip, pirma demesi reikia skirti remui. Paskui ratams. Tolau stebulems, mynikliui, o perjungejai, tai laikys; juos ir pakeisti nebrangu.

REMAS. Ant remo buna parašyta, iš ko jis pagamintas. Hi-ten – “konstrukcinis pagerintos kokybes plienas.” Pats žemiausias lygis, jei dviraciu nelaikysime maketo, kurie surinkti iš vandentiekio vamzdžiu. Geri remai CR-Mo (Crom-molibden). Jei pilnai surinktas iš tokiu vamzdžiu, kainuoja apie 800 Lt., dabar daugiausia gaminami tik viena, ar 3 vamzdžiais iš CR-Mo, kita – Hi-Ten. Anksciau pilnai CR-Mo gamino firmos Kona, Marin ir Univega. Šiandien, kai gamyba iš išsivysciusiu šaliu perkelta i besivystancias, naudojamu medžiagu kokybe pažemejo. Dauguma firmu šiandien gamina dviracius aliuminiais remais. Aliuminio irgi visokio buna. Daugiausia paplites (del kainos) 7005i. Galima apie ji daug kalbeti, užtektu žinoti, kuo mažesnis numeris, tuo lydinys brangesnis ir kokybiškesnis. Rimtos firmos naudoja lydini 6061. Kitos medžiagos (Carbon, Titan, Magnium), ne naujokui.

RATLANKIAI. Juos irgi gamina iš aliuminio lydiniu, brangiu ir pigiu. Jie termiškai apdirbami, o kiti žinomi gamintojai prisodrina metalu nitridais, kurie sukietina paviršiu. Ant geru ratlankiu gali buti parašyta: 6061 Hi-tempered. Taip pat firmos pavadinimas. Gerbtinos firmos Mavic, Rigida, Alex, Weinmann, Remerks. Geriau dvigubi ir trigubi ratlankiai, dargi su pistonais. Pistonai perskirsto apkrovas tarp skirtingu ratlankio daliu (išorines ir vidines), taip pat sustiprina, neleidžia išrauti stipino.

STEBULES. Kokybiškos stebules turi triguba apsauga nuo purvo, korpuse turi matytis, kad apdirbti režikliu, tai rodo, kad stebule ne lieta. Venkit stebuliu be užrašu.

MYNIKLIO neimanoma apžiureti, galima paskaityti dokumente, pridedame prie dviracio. Geriau, jei turi gamyklinius guolius (kasete), nei tadicinius. Tai leidžia ilgai dirbti be jokio aptarnavimo.

Štai jaunuolis ateina i parduotuve ir mato dvirati su dviem amortizatoriais. Gražus toks, spyruoklinis. Ar tikslinga toki pirkti, kam galima parekomenduoti? Ka apie juos pasakyti? Amortizacinis iki 1000 litu – veikiantis maketas. Iki 500 litu – tik maketo imitacija. Tokia “technika” labiausiai tinka atvejui “pirmas vaikinas kaime.” Amortizaciniai nuo 500 iki 1000 litu – dviraciai pensininkui. Puikiai tinka nuvažiuoti iki garažo, ar “aplink sodyba.” Neskubiai ir komfortiškai. Brangesi nei 1000 litu – ekstremalui “be smegenu.” Naujokui geriausiai apsistoti ties paprastu dviraciu, su priekine amortizuojancia šake, ar net paprasta.

II. Dviratis velo turistui, “ne ekstremalui.” Pafantazuokime apie dvirati, kuriuo turistas važines po Lietuva, Europa. Koks tipas jam labiausiai tinkamas? Tokioms užduotims labiausiai tinka Hibridas. Jis tuo skiriasi nuo MTB, kad turi ratus 28”, daugiau žvaigžduciu priekiniam žvaigždžiu bloke, siauresnes padangas (iki 1,75”). Kokius privalumus turizme turi Hibridas prieš MTB? Didesnio diametro ratai, dargi siauresnemis padangomis, leidžia mažesniu energijos poreikiu važiuoti didelius atstumus. Mažesnis pasipriešinimas riedejimo trinciai. Normalus sveikas žmogus po nuvažiuotu 100 km nepasijus labai nuvarges. O norint nuvažuoti 100 km su MTB, reikia gerai pasiruošti.

Kodel ir remo geometrija Hibrido kitokia, nei MTB? Taip, myniklis “nuleistas” iki 75mm. MTB myniklis vienoje linijoje su stebulemis. Atitinkamai Hibrido kitoks vairo koloneles kampas ir tuo paciu kitoks šakes išlenkimas, kas daro dvirati geriau riedanciu. Pagal komplektojanciu klase Hibridas nesiskiria nuo MTB. Yra nuomone, kad, jei MTB istatytume plikas ir gerai pripustas padangas, tai skirtumo nebus. Kiek MTB labiau visureigis? Remo geometrija mes aptarem, todel vien padangos to nepadarys. Pravažiuojamumo atveju pasakysiu, kad 90 atveju iš 100 Hibridas nenusileidžia MTB. Jis pravažiuoja visur, kur yra nors takelis. Turistas retai važineja mišku ar tundra. Kaip taisykle, jis juda keliu ar taku. O kuo didesnis ratas, tuo geresnis pravažiavimas.

PAGRINDINIAI DVIRACIU TIPAI

Pirmiausia tai – klasikines komponuotes dviratis, vadinamas KELIONINIS dviratis. Atviras ar uždaras remas, 28” dydžio ratai, skydeliai, tvirta bagažine, uždara grandine, dauguma modeliu turi šviesos iranga. Atsisedus, nelaužia nugaros, taciau padetis neideali, nes netinka ilgoms kelionems. Turi dažniausiai 1 pavara, taciau paskutiniu metu pasitaiko su 3-4-5-7 planetarinemis pavaromis. Dviracio svoris 15 – 18 kg.

Kitai grupei galime priskirti HIBRIDO tipa. Tai dviratis su 28” ratais (622 X 32,37,40), stipriu remu, turinciu MTB geometrija ir komponavima, (t.y. nera myniklio pažeminimo), kiti mazgai irgi paimti nuo MTB. Kai kuriuose uždetas sportinis vairas (lenktas). Nuo cia ir hibrido pavadinimas. Dažnai (ne visada) uždeta bagažine, skydeliai ir pan. Labai dažnai remai gaminami iš CR –Mo, ALU, reciau titano. Šie dviraciai placiai naudojami tolimoms kelionems, stiprus remas ir patikimos detales leidžia važuoti ivairiais keliais ir raižyta vietove neblogu greiciu. Kaip taisykle, jie turi 15 – 24 pavaras. Svoris 13 – 16 kg.

LENKTYNINIAI DVIRACIAI. Per 50 paskutiniu meta komponuote iš esmes nepasikeite. Ratai 27”, išskyrus specialius. Pasikeite tik atskiri mazgai ir agregatai, pavaru sistema. Pasirode naujo tipo, klinceriniai ratai, su ypac siauromis padangomis ir kameromis. Pagrindinis tikslas – važiuoti labai greitai ir toli. Net neparuoštam žmorui 100 km – juokas. Turi nuo 12 iki 18 pavaru. Gamyboje placiai naudojami aliuminio, titano lydiniai, sveria 8,5 – 13kg.

ATV (All Terrain Bike), t.y. dviratis visureigis. Kai kas suplaka su MTB. Paprastai jis nebrangus dviratis, MTB komponuote, ratai 24, 26”, viršutinis remas aiškiai paduotas atgal. Padangos aukštu profiliu, “agresyvus” protektorius. Yra 15 – 18 pavaru. Megsta juos 13 – 16 metu paaugliai. Reiktu išskirti šios klases dviracius, bet 20” ratais. Patys mažieji ATB dviraciai, skirti 8-9 metu vaikams. Sistemos panašios, kaip ir didesniu. Padeda sukaupti patirti važiuoti ir remontuoti dvirati.

VMH dviratis, skirtas dviraciu krosui. Labiausiai tinka vaikams, ieškantiems nuotykiu, minimalus reguliavimo poreikiai. Remas galingas, 20” ratai aukšto profilio padangomis, nera pavaru. Remo geometija ideali vaikams. Pats saugiausias, nes remas minimalaus aukšcio. Užsienyje tai pati populiariausia klase tarp vaiku virš 8m. Net užauge tokiais dviraciais kartais važineja freestyle. Begalinis kainu diapazonas. Yra VMH, kainuojantys 100 USD, kai buna monstrai, skirti varžyboms, 900 – 1200 USD. Varžybos šioje klaseje vyksta specialiose trasose, kaip ir motokroso ir sutraukia daugybe žiurovu.

SUDEDAMI dviraciai - labiausiai anksciau paplite tarp vaiku. Šiandien siulomi ivairus sudedami dviraciai, su begiu perjungejais, pasirode ir “kuprininiai” dviraciai. Tokie susideda i 3 dalis ir telpa kuprineje. Labai patinka automobilistams.

Dviraciai patiems mažiausiems užsienyje sujungti i „stabilaizer“ klase. Pradeti mokytis važuoti, su pristatomais ratukais. Ir, žinoma, populiariausieji MTB(mauntain bike) dviraciai.

70- uju pabaigoje ir 80-uju pradžioje Vakaruose dviraciu pramone pradejo sparciai vystytis, tuo paciu i “titanu” kova stojo japonu ir taivano korporacijos. Jos letai, bet sekmingai pradejo iš rinkos išstumti Europos gamintojus. Azijos regione susikure ištisa dviraciu industrija, gaminanti kokybiškas ir pigias detales dviraciams, pacius dviracius irgi. Pasirode didžiules korporacijos – detaliu visiems dviraciams gamintojos. Viena ju – SHIMANO, japonu korporacija, turinti gamyklas Europoje, JAV ir Azijoje. Kad suprastume, kas rašoma toliau, isisamoninkime, kad bet koks dviraciu gamintojas gamina tik remus, šake (kartais ratus), juos dažo, rašo savo firmos pavadinima, ar savo pavarde. Visos kitos detales imamos jau pagamintos. Netikslinga vienam gamintojui 100% gaminti dvirati. Vienos firmos daro ratlankius, kitos – stebules, balnelius ir t.p.

Priklausomai nuo remo klases ir skirtu užduociu, parenkamos tos ar kitos detales, atitinkancios duotus uždavinius. Toliau – surinkimas, ir pagamintas dviratis keliauja i firmas – pardavejas. Šiandien 75% dviraciu pasaulyje komplektuojami SHIMANO detalemis, likusieji pasiskirsto tarp Vokietijos, Prancuzojos, Italijos ir kt. šaliu firmu. Nors revoliucines komponuotes idejos priklauso ne japonams, nes seniausi gamintojai Anglijoje, JAV, Vokietijoje. 80- uju pradžioje pasirode visiškai naujos dviraciu grupes, turincios dideles galimybes. Tai visa šeima MTB, turintys stipru ir lengva rema, lengvu lydiniu ratlankius, galingas padangas. Šie dviraciai turi iki 27 pavaru. Bet pažymekim, kad jie netinka pasiekti iki tol nematytiems greiciams. Jie važiavimui ypatingai sunkiomis salygomis: kalnais, akmenimis, purvu, sniegu, smeliu, t.y. ten, kur paprastas nepravažiuoja. Ir didelis pavaru skaicius, ivairioms salygoms, taip pat laipsniškam ir švelniam perejimui tarp ju. MTB ypatumas ir aukštas klirensas. Važiuojant per nelygumus, žvaigždemis ju neužkabinam. Taip pat MTB turi ilgesne baze – atstumus tarp stebuliu. Padaryta, kad kuo sunkiau virstu i prieki ir atgal. Kaip taisykle, MTB turi pakankamai platu ir tiesu vaira. Nors toks vairas ilgoms kelionems netinka, joms patogesnio už lenktynini nesugalvota. Tiesus vairas padeda efektyviau valdyti dvirati stipria raižyta vietove, važiuojant letai, o tai pagrindine jo paskirtis.

SHIMANO firmos patirtis. Revoliucija buvo indeksuotu perjungeju sukurimas - SIS (Shimano Index System). Kai vienas perjungejo rankeneles trakštelejimas perjungia viena pavara. SIS leidžia labai tiksliai perjungti pavaras. Pasikeite ir žvaigždžiu blokas. Kompiuterio pagalba pavyko apskaiciuoti geriausia grandines trajektorija, perjungiant indeksuotai. Žvaigždutese matome igilinimus, kai kurie dantys pakeite aukšti. Žvaigždutes sudedamos tiksliai kiekviena i savo vieta. Tarpas tarp ju irgi apskaiciuotas ir yra pastovus. Tai leidžia nukreipti grandine tiesiai ant kitos žvaigždutes. Pasikeite užpakalinis perjungejas, tapo ilgesne kojele su rateliais, kad grandines ilgi lengviau butu galima kontroliuoti. Priekini perjungeja dirbti SIS režimu buvo daug sunkiau priversti dirbti. Priekinis perjungimas visada susijes su greicio praradimu, nes perjungiant reikia sumažinti jega i pedalus. SHIMANO sukure naujas varanciasias žvaigždutes su 4 poromis spygliu, kurie “pagauna” grandine ir nuveda trumpiausia trajektorija ant sekancios žvaigždes. Taip pat vidutines žvaigždes dantys tokios formos, kad leidžia perjungti pavaras nemažinant greicio. Sistema mažina žvaigžduciu susidevejima.

Jei firma SHIMANO tobulina klasikines pavaru perjungimo sistemas, tai vokieciu firma SACHS stengiasi nestandartiškai spresti perjungimo problemas. Ji sukure sistema 3×7, kuri pakeis musu supratima apie pavaru perjungima. Šiame variante 7žv. blokas sujungtas su 3 planetariniu pavaru stebule. Tas visai leido atsisakyti priekinio perjungimo. Perjungimas lengvesnis, grandine tarnauja žymiai ilgiau (nes mažeja lenkimas), trumpinti ja, trumpinti perjungejo kojele. Firma SACHS paženge priekin, sukurdama naujo tipo grandine. Ji nekelia triukšmo, skiriasi nuo paprastos, kad ašeles tartum sailen – blokuose. Tas leido padidinti atsparuma lenkimui, be to ji susiaurejo (7,05mm vietoje7,35mm), kas labai svarbu, kai blokai iš 8 ar 9 žvaigždžiu. Grandys užgrudintos pagal specialia technologija. Delta Hardening, kurio esme – uždedama nerudijancio plieno molekule, tas didina resursa. Pati stipriausia grandine MTB markiruojama SC-M90.

Kaip pasikeite ratai? Anksciau MTB stebules niekuo nesiskyre nuo plentiniu, tai veliau esmingai pasikeite. Labiausiai užpakalinio rato. Didinant žvaigžduciu skaiciu, stebules išlaužimo galimybe padidejo. Neišprende problemos diametro didinimas, nei egzotišku plienu naudojimas, nes MTB apkrovimai be galo dideli. Firma SHIMANO pasiule originalu sprendima, kuri dabar naudoja visos firmos. Terkšle prisukama prie stebules ir ši lyg susideda iš 2 daliu. Tas leido sumažinti ašies išsikišima iki 6-8 mm (senose buvo 36-38 mm). Tokios stebules vadinasi PARALLAX HUB. Varancios žvaigždes užmaunamos ant terkšles bugno, surinktos i paketa. Tokia sistema leidžia pakeisti tik kasete, pav. kitokio dydžio. Šias stebules vadiname kasetinemis. Veliau buvo korpuso diametro didinimas, tas priduoda priekinei šakei didesni kietuma (užpakalinei irgi). Pats ratas tokia stebule irgi turi didesni kietuma, vadinasi, ir stipruma.

Trumpai apie ratlankius. Atsirado dvigubi ratlankiai, kurie anksciau buvo svajoniu riba. Be to, paviršiu pradejo sodrinti kitu metalu molekulemis (pav. titano nitridu), kas leido 3 kartus sukietinti paviršiu, nepridejus svorio. Tai svarbu del stabdžiu kaladeliu. Stipinai daromi iš kietos medžiagos. Dabar tai, kaip taisykle, nerudijantis plienas su CR priedu 18%. Jie stipresni, atsparesni tempimui, nerudija. Kosminems technologijoms isikišus, leido ratus pagaminti iš kompoziciniu medžiagu. Esant mažam svoriui, ju geresne aerodinamika, be to, jie stipresni. Kai važiuojam paprastu ratu su stipinais, nugalime nemaža stipinu pasipriešinima orui. Problemos neišsprendžia nei ju skaiciaus mažinimas, nei plokšciu stipinu taikymas. Pagrindinis kompoziciniu ratlankiu trukumas – didele kaina.

MTB kaip naujos klases pasirodymas ir rinkos padidejimas leido atsirasti naujoms technologijoms ir medžiagoms. Šiandien MTB remai gaminami iš šiu medžiagu: Plienas – labiausiai išplites metalas; A) Mažaanglis plienas; B) legiruotas plienas (CR-Mo); C) Aliuminio lydiniai; D) Titano lydiniai; E) Kompozicines medžiagos (Carbon); F) Egzotiški lydiniai, pvz. berilio. Koki pasirinkti? Labai individualus sprendimas. Svarbiausia, vis tiktai, kaina. Aptarkim.

Pats lengviausias aliuminio remas - Klein Adroit sveria 1300 gr., karboninis Trek - 1250 gr., titaniniu lyderis - Merlin XLM - 1300 gr. Jiems nedaug nusileidžia plieniniai, pav CR-Mo remas sveria 1600 gr. (pvz., Scott Team Raicing). Aišku, visi šie remai kainuoja daug, cia svarbiausia – firma, o ne medžiagos. Vidutinio lygio (nuo 1000 iki 2000 Lt dviracio kaina), skirtumas svoryje yra. CR-Mo remas šioje kategorijoje sveria apie 2kg, aliuminis apie 1700 gr. Titano remas šioje klaseje buna tik besivystanciose šalyse. Ju svoris 1500 - 1750 gr. Dviratis tokiu remu kainuos apie 2500Lt. Koks skirtumas tarp medžiagu?

Plieniniai remai (angl. BUTTED). Batting – dydis, charakterizuojantis sieneles stori viduryje ir gale vamzdžio. Buna dvigubas, trigubas ir keturgubas. Paskutinis MTB paprastai nenaudojamas. Apkrova didžiausia vairo koloneles rajone, myniklio, po sedyne, apatineje grandines šakes pudeje. Todel reikalingas skirtingo storio vamzdis, mažeja svoris. Vamzdžio viduje gali buti ivairios stiprinancios spytiokles. Žinotina, kad plieninis remas tarnauja dešimtis metu ir visada praneša apie nemalonumus: itrukimai, pan. Lengva remontuoti. Remai skirstomi pagal sujungimo buda. Pati dažniausia dabartine – klijavimo – suvirinimo tehnologija HIGH TEN (HIGH TENSILE). Jos esme – apdirbtus mechaniniu budu galus apdirba srovei laidžiu klijumi – fliusu ir pirminiai surinktu remu, esanciu ant spec. stendo, paleidžiama elektros srove. Gaunamas elektrinis lankas, kuris išlydo galus, ir mes gaunam konstrukcija, vadinama „monokokk“. Tokie remai pigus, stiprumas atitinkamas. Klasikine litavimo schema, sidabriniais lydmetaliais, naudojama retai, tai remai brangus, „HAND MADE“. Placiausiai naudojama japonu firmos „TANGE“ technologija. Ji primena tarybini angliarugštini suvirinima, nors skiriasi iš esmes. Ji surenka “monokokk”, turinti kokybiškus sujungimus, naudojant kokybiška batiruota pliena. Gaunamas stiprus ir lengvas remas. Ne taip daug firmu gamina kokybiškus legiruotus vamzdžius remama. Atsiminkit ju pavadinimus: „REINOLDS“ (USA); „COLUMBUS“ (Italija); „VITUS PRESTIGE“ (France); „TRUE TEMPER“ (USA); „ORIA“ (Azija); „TANGE“ (Japan) ir kt. Kiekviena firma turi savo žymekli, kuri deda ant apatinio ir balnelio vamzdžio ir duoda informacija apie medžiaga, vidini profili ir apdoroto vamzdžio paskirti.

Aliuminio lydiniu remai. Taip pat placiai paplite, kaip ir plieniniai. Skirtingai nuo plieniniu, didesnio diametro ir storesnemis sienelemis. Ju amžius – apie 10 metu. Veliau stiprumas mažeja, gali sulužti netiketai. Aliuminis reikalauja specialaus paviršiais apdirbimo, kitaip greitai koroduoja, sudetinga dažyti (paprastai dažai epoksidiniu pagrindu). Pagrindinis skirtumas nuo plieninio – didesnis kietumas. Atitinkamai naudingumo koeficientas aukštesnis, nes pats remas sugeria mažiau energijos. Užtat didesne vibracija, užtat nerekomenduojama važiuotojams, lengvesniems kaip 70-80 kg. Iš teigiamu savybiu – agresyvumas, kai tik pradedat minti pedalus, šoksta priekin, užtai ir stoja, kai nebesukat. Galima padaryti išvada: aliuminis remas tam, kas nebijo prarasti komforto, megsta agresyvu važiavima, sveria 70-80 kg. Nors dauguma perka del kitu faktoriu: gražiai atrodo stori aliumiminiai vamzdžiai. Lyderis tokiu remu gamyboje JAV firma CANNONDALE (nuo 1977 m.). Remai pagaminti iš lydiniu, naudojamu aerokosmineje pramoneje ir dar termiškai apdirbami. Tokiems remams firma duoda garantija visam gyvenimui. Skirtingai nuo kitu, „CANNONDALE“ visas suvirinimo siules nušlifuoja (rankiniu budu). Tas labai pagerina estetika. Visi CANNONDALE dviraciai tik klases HAND MADE, gaminami tik JAV ir surenkami tik rankomis. Ju kainos prasideda nuo 1000$. Be CANNONDALE, kokybiškus dviracius aliuminio remais gamina firmos: GT (USA); WHEELER (Germany); TREK(USA); MARIN (USA); GIANT (Taivan'); SCOTT (USA).

Titano lydiniu remai. Sutinkami retai, del aukštos kainos. Nors titanas labiausiai paplites metalas, visi gaminiai iš jo su volframu, molibdenu, kobaltu – labai brangus. Labai sunkiai termiškai apdirbami. Nors nerudija, nereikia dažyti (tik poliruoja). Remas su šake sveria 1000-1200 gr. Važiavimas minkštas, geras. Labiausiai žinoma firma - tai „WHEELER“. WHEELER titaninius remus gamina senai ir savarankiškai. Geru titano apdirbimu gali pasigirti dar Merlin Titanium savo XLM modeliu, kuris kainuoja 2700 USD (tai kaina JAV).

Kompoziciniai remai. Gaminami, naudojant kosmines technologijas. Daromi iš siulu: karbono, kevlaro, fiberstiklo; siulai po 68 susukami i kojines, kuri papildoma compaund – derva ir kepinama 1800 laipsniu C temperaturoje. Po mechaninio apbirbimo gauti vamzdžiai metalokeraminiais klijais klijuojami prie aliuminio ir titano mazgu. Po to jau galutinis produktas vel patenka i termini apdirbima. Tinkamas aukšciau minetu medžiagu parinkimas leidžia užtikrinti gaminio stipruma ir patikimuma. Pagal svori, ir kitus duomenis šie remai žymiai viršija visas aukšciau minetu medžiagu savybes, bet kosmines technologijos apsprendžia ir kosmines kainas. Reikia pažymeti šias firmas: SCOTT, GIANT, TREK. Firma SCOTT 1997 m. i rinka išleido karbononi modeli ENDORPHIN. Ši konstrukcija be užpakaliniu šakiu. I kova stojo ir firma GIANT. Ju sukurtas karbononis modelis MSM990 irgi turi visas geriausias technologijas. Kadangi Amerikos gamintojai neturi analogu dizaino srityje, tas rodo, kad firma dirba savarankiškai. Požiuris i GIANT turi buti rimtas, nežiurint, kad firma Taivanio.

Ekskliuzyviniu lydiniu remai. Kaip taisykle, iš berilio. Viršija titana, aliumini, kompozita svoriu ir stiprumu, daug kartu viršija juos kaina. Tokie remai kainuoja 14000 – 18000 litu.

Rinkdamiesi užsienio firmu dvirati, stenkites išvengti negirdetu kompaniju, netgi jeigu kaina gundytu, o remas blizgetu dažais. Iš tikruju geras dviratis negali buti pigus, nors jo kaina priklauso nuo paskirties ir detaliu bei medžiagu kokybes. Taip pat priklauso nuo firmos – gamintojos. Atsiminkite dviraciu gamybos flagmanus: BIANCHI (Italija nuo 1885 m.); CANNONDALE (USA nuo 1977m.); CENTURION (Vokietija nuo 1970m.); COLNAGO (Italija nuo 1954m.); CYCLETECH (Olandija nuo 1982m.); DIMOND BACK (USA nuo 1972m.); GARY FISHER (USA); GIANT (Taivanas); GT (USA); HERCULES (Vokietija 1897m.); K2 (USA); MARIN (USA); MBK (Prancuzija nuo 1970m.); MONGOOSE (USA nuo 1977m.); MUDDY FOX (USA nuo 1895m.); PANTHER (Vokietija nuo 1920m.); PEUGEOT (Prancuzija); SCOTT (USA nuo 1979m.); SPECIALIZED (USA vienas pirmu MTB gamintoju); TREK (USA); UNIVEGA (USA); WHEELER (Vokietija). Labai puikus dviraciai firmos TREKKING FOX (Taivanis), verti demesio firmos AUTHOR (Cekija) dviraciai. Pirkdami kreipkites tik i specializuotas parduotuves

Paimta is e-konferencijos /turizmas@konferencijos.lt/ archyvo

– Main.VaidotasPeckys - 12 Sep 2005

know/naudinga_info/kaip_issirinkti_dvirati.txt · Keista: 2007/11/12 00:06 vartotojo aurimas